Vybrané rozhodnutia Najvyššieho súdu SR v oblasti pracovného práva

Rozhodnutia súdov slúžia k napomáhaniu zorientovať sa v teoretických ustanoveniach zákonov a aplikovať ich do praxe. Niektoré rozhodnutia potvrdia aplikačnú prax a iné naopak prekvapia.

Vybrali sme pre Vás pár zaujímavých z pracovnoprávnej oblasti:

1. Koniec neistoty ohľadne prijímania rozhodnutia o organizačnej zmene

Najvyšší súd SR potvrdil, že rozhodnutie o organizačných zmenách nie je rozhodnutím v rámci obchodného vedenia spoločnosti zamestnávateľa a preto takéto rozhodnutie nemusí prijať väčšina konateľov spoločnosti (ak spoločenská zmluva dokonca neurčila vyšší počet).

(Rozsudok Najvyššieho súdu SR sp.zn. 4Cdo/139/2021 zo dňa 24.03.2022)

2. Fiktívna organizačná zmena môže spôsobiť neplatnosť skončenia pracovného pomeru

Najvyšší súd SR potvrdil, že fiktívna organizačná zmena spočívajúca v nútenom prechode zamestnancov na živnosť, pričom k zásadnej zmene typu práce alebo organizácie práce nedošlo (tzv. Švarc systém), nemôže byť základom platnej výpovede z organizačných dôvodov. Závislá práca môže byť vykonávaná len v pracovnoprávnom vzťahu a len v zmysle Zákonníka práce. Postup zamestnávateľa, keď proti vôli zamestnancov týchto núti k prechodu na živnosť pod hrozbou výpovede, s dodatkom, že túto živnosť môžu vykonávať len pre žalovanú, sa prieči dobrým mravom v zmysle čl. 2 Zákonníka práce.

(Rozsudok Najvyššieho súdu SR sp.zn. 2Cdo/323/2020 zo dňa 28.07.2022)

3. Rozhodnutie o priznaní odmeny / bonusu nie je možné zmeniť so spätnou účinnosťou

Najvyšší súd SR potvrdil, že už raz priznaný mimoriadny výkonnostný bonus zamestnanca nie je možné následne zrušiť s účinkami do minulosti (ex tunc) a to ani v prípade, že neboli splnené interné pravidlá zamestnávateľa na prijatie rozhodnutia o takomto bonuse.

(Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp.zn. 7Cdo/311/2021 zo dňa 28.09.2022)

4. Ponuková povinnosť aj počas práceneschopnosti?

Najvyšší súd SR potvrdil, že v rámci plnenia tzv. ponukovej povinnosti pri výpovedi z organizačných dôvodov nie je v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania taký postup zamestnávateľa, keď voľné pracovné pozície neponúkne zamestnancovi z dôvodu jeho momentálne nepriaznivého zdravotného stavu (jeho práceneschopnosti).

(Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp.zn. 2Cdo/287/2021 zo dňa 27.01.2022)

6. Dôležitosť správneho vymedzenia miesta výkonu práce

Najvyšší súd SR potvrdil, že v prípade, ak má vodič nákladného vozidla dohodnuté miesto výkonu práce ako územie SR a ČR, pričom nie je v pracovnej zmluve výslovne uvedené, že s výkonom práce sú spojené pracovné cesty na určenom území, nezakladá uvedený nedostatok pracovnej zmluvy možnosť zamestnanca nenastúpiť do zamestnania a mať absencie.

(Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp.zn. 7Cdo/246/2020 zo dňa 30.06.2022)

Mgr. Simona Bednárová