Spôsob počítania lehôt a dôb je rozdielny. Koniec skúšobnej doby dohodnutej na mesiace nastáva spravidla v deň predchádzajúci dňu, ktorý sa svojím číselným označením v príslušnom kalendárnom mesiaci zhoduje s dňom, od ktorého táto doba začala plynúť.
(Uznesenie Najvyššieho súdu SR, sp. zn. 6CdoPr/11/2023, zo dňa 15.08.2024)
Právna veta:
Pri počítaní skúšobnej doby určenej na mesiace nie je možné uplatniť pravidlo, že jej koniec pripadne na deň, ktorý sa číselne zhoduje s dňom, na ktorý pripadá udalosť, od ktorej sa doba (§ 37 Zákonníka práce) počíta. Doba určená na mesiace začína plynúť dňom, ktorým nastala skutočnosť rozhodujúca pre jej plynutie a spravidla sa končí dňom predchádzajúcim dňu, ktorý sa svojím číselným označením v danom kalendárnom mesiaci zhoduje s dňom, od ktorého začala plynúť.
Z rozhodnutia Najvyššieho súdu SR:
Dovolací súd pri zodpovedaní dovolacej otázky „či možno za deň skončenia skúšobnej doby považovať deň, ktorý sa číselne zhoduje s dňom, na ktorý pripadá udalosť, od ktorej sa doba počíta“ poukazuje na ustanovenie § 37 Zákonníka práce „Doba, na ktorú boli obmedzené práva alebo povinnosti, a doba, ktorej uplynutím je podmienený vznik práva alebo povinnosti, sa začína prvým dňom a končí sa uplynutím posledného dňa určenej alebo dohodnutej doby.“ Dopĺňa, že okrem dôb Zákonník práce upravuje aj lehoty. Rozdiel medzi nimi spočíva predovšetkým v začiatku a konci ich uplynutia. Doba začína plynúť v deň, kedy bola dohodnutá. Pokiaľ koniec dohodnutej doby pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, doba uplynie týmto posledným dňom a nedochádza k jej presunu na najbližší pracovný deň. Odlišne je to v prípade určených lehôt, ktoré začínajú plynúť nasledujúcim dňom po rozhodnej udalosti, a v prípade, ak posledný deň lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, posledným dňom určenej lehoty sa stáva najbližší nasledujúci pracovný deň.
V prejednávanej veci je zrejmé, že skúšobná doba nie je lehotou. Pokiaľ bola skúšobná doba dohodnutá na dva mesiace a začala plynúť 10.09.2017, potom posledný deň skúšobnej doby uplynul 09.11.2017, a nie 10.11.2017 ako to vyhodnotili súdy nižších inštancií. „Nie je možné pri počítaní skúšobnej doby určenej na mesiace uplatniť pravidlo, že jej koniec pripadne na deň, ktorý sa číselne zhoduje s dňom, na ktorý pripadá udalosť, od ktorej sa doba počíta.“
Dovolací súd v zhode s názorom dovolateľa uzatvára, že doba stanovená na mesiace začína plynúť dňom, v ktorom nastala rozhodná skutočnosť, a spravidla sa končí dňom predchádzajúcim dňu, ktorý sa svojím číselným označením v príslušnom kalendárnom mesiaci zhoduje s dňom, v ktorom začala plynúť. Vzhľadom na uvedený záver súd nepovažoval za potrebné vyjadriť sa k predĺženiu skúšobnej doby, nakoľko okolnosti prejednávaného prípadu nemali za následok jej predĺženie.
Mgr. Simona Bednárová
Zdroj: najpravo.sk